بيماري هاي مقاربتي چيست؟

بيماري هاي مقاربتي را بشناسيد


منظور از بيماري هاي مقاربتي دقيقا همان بيماري هايي‌ست که تنها از طريق تماس جنسي و از يک فرد به فردي ديگر انتقال پيدا مي‌کند. البته اين مسئله در رابطه با تمامي بيماري ها صدق نمي‌کند و اين احتمال وجود دارد که با اشتراک گذاشتن برخي از ابزارها مانند سوزن، يا انتقال خون ، حتي تغذيه با شير مادر اين بيماري در بدن فردي ديگر ظهور پيدا کند. شايد برايتان جالب باشد که بدانيد عامل بروز بيماري‌هاي مقاربتي اغلب انگل‌ها، ويروس‌ها و باکتري‌ها هستند که به دليل مرطوب و گرم بودن ناحيه تناسلي، اين مکان را براي رشد و تغذيه خود ايده‌آل مي‌دانند. و نکته مهم؛ بي‌اهميت بودن جنسيت در بروز اين بيماري‌ست. به عبارتي از نظر انگل‌ها هيچ تفاوتي ندارد که مرد هستيد يا زن، زماني که ناحيه تناسلي شما شرايط زندگي را براي آنان فراهم آورد اين بيماري در شما شکل خواهد گرفت.


 بيش از 100نوع بيماري وجود دارد که همچنان بسياري از آنان ناشناخته باقي مانده است. در اين محتوا در نظر داريم به توضيح و معرفي برخي از مهم‌ترين آنان بپردازيم. با ما همراه باشيد.


علائم بيماري هاي مقاربتي کدام است؟


بايد بدانيد هرچند بيماري هاي مقاربتي مرد و زن نمي‌شناسد اما بروز اين بيماري و ظاهر شدن نشانه‌ها در افراد با توجه به جنسيت آنان متفاوت است. همين مسئله کار تشخيص را براي پزشکان و متخصصان سخت کرده است. بياييد با اين نشانه ها آشنا شويد:


علائم بيماري در ن  • ايجاد درد يا ناراحتي در طول رابطه جنسي و حتي ادرار

  • وجود زخم، تبخال، خارش در ناحيه اطراف واژن، مقعد، باسن، ران يا دهان

  • تخليه غيرمعمول يا خونريزي از واژن

  • خارش در اطراف واژن

  • احساس درد در حين ادرار، يا برقراري رابطه جنسي

  • تخليه غيرمعمول يا خونريزي از آلت تناسلي

  • زخم‌ها، زگيل يا بثورات در اطراف آلت تناسلي، بيضه‌ها، حجره، باسن، ران يا دهان

  • دردناک و متورم شدن بيضه ها


علائم بيماري در مردان


انواع بيماري هاي مقاربتي


حال که با چگونگي انتقال و البته علائم بيماري هاي مقاربتي آشنا شده‌ايد؛ بهترين زمان است که انواع مختلف آن را بشناسيد تا در صورت بروز خود را به پزشک متخصص رسانده و عمليات درمان را آغاز نمائيد. اين بيماري‌ها عبارتند از:


کلاميديا


اگر بخواهيم رايج‌ترين نوع بيماري هاي مقاربتي را نام ببريم بايد به کلاميديا اشاره کنيم. اين عفونت از طريق باکتري در بدن انسان شکل مي‌گيرد و هيچ علائم قابل توجهي را در ابتداي بيماري از خود نشان نمي‌دهد. درواقع زماني افراد متوجه آن مي‌شوند که به مرحله پيشرفته خود رسيده و نشانه‌هايي همچون درد قسمت پايين شکم، ترشح مايع زرد يا سبز رنگ از آلت تناسلي يا واژن ظاهر شده است.


دقت داشته باشيد اگر در مراحل ابتدايي اين بيماري تشخيص داده شود ميتواند به راحتي و تنها با کمک آنتي‌بيوتيک درمان شود اما زماني که به مرحله حاد و پيشرفته مي‌رسد اغلب با ناباروري همراه است.


سفليس


از جمله ديگر بيماري هاي مقاربتي که از طريق عفونت باکتريايي در ناحيه تناسلي به وجود مي‌آيد، سلفيس است. نوعي بيماري که اولين نشانه آن يک زخم کوچک درست بر روي ناحيه تناسلي است و قابليت انتقال آن در صورت عدم داشتن رابطه جنسي کنترل نشده وجود دارد. در مراحل ابتدايي اغلب با آنتي بيوتيک درمان مي شود اما در صورت پيشرفته شدن بر روي مغز اثر گذاشته و با مشکلاتي همچون از دست دادن بينايي، شنوايي، رواني و. همراه خواهد بود.


در صورتي که اين بيماري در حين زايمان از مادر به نوزاد منتقل شود، کشنده خواهد بود.


سوزاک


سوزاک نوعي بيماري خطرناک مقاربتي بوده که از باکتري گونوره به وجود مي آيد و هيچگونه نشانه اوليه اي را با خود به همراه ندارد و اغلب با ساير بيماري هاي ساده اشتباه گرفته مي شود. از شايع ترين علائم آن هم گلو درد، خارش در ناحيه تناسلي، ادرار مکرر  است.


براي درمان آن معمولا از آنتي بيوتيک استفاده مي شود.


تبخال تناسلي


 


هرپس نام اختصاري

ويروس هرپس سيمپلکس (HSV) است. دو نوع اصلي از ويروس، HSV-1 و HSV-2 وجود دارد. هر دو مي‌توانند از طريق جنسي منتقل شوند و جزء بيماري هاي مقاربتي بسيار رايج است. HSV-1 عمدتاً سبب ايجاد تبخال مي‌شود. با اين حال، HSV-1 نيز مي‌تواند از دهان يک فرد به فرد ديگر منتقل شود.


HSV-2 در ابتدا باعث ايجاد تبخال تناسلي مي‌شود. شايع‌ترين علامت هرپس تبخال است. در مورد تبخال تناسلي، اين زخم‌ها در ناحيه تناسلي يا اطراف آن ايجاد مي‌شود. در هرپس دهان، آنها در داخل يا اطراف دهان رشد مي‌کنند. زخم‌هاي تبخال معمولاً در عرض چند هفته به مدت طولاني بهبود مي‌يابند.


تشخيص بيماري هاي مقاربتي


در اين محتوا تا حد امکان شما را با مهم ترين بيماري هاي مقاربتي آشنا کرديم. اگر بخواهيم دسته بندي مناسبي انجام دهيم؛ بايد بگوييم در اين ميان تنها بيماري کلاميديا، سلفيس و سوزاک قابليت درمان دارند و ساير بيماري ها اگر قابل درمان نباشند در صورت تشخيص زود هنگام به راحتي مديريت خواهند شد از همين رو هيچگونه نگراني به خود راه ندهيد.


براي تشخيص انواع بيماري هاي مقاربتي نيز بايد در صورت مشاهده اولين نشانه ها خود را به پزشک متخصص برسانيد و با انجام آزمايشات مختلف مانند آزمايش ادرار، خون و حتي نمونه‌برداري مراحل اوليه آن را بگذرانيد. هر چند کيت هاي آزمايش خانگي نيز به دنيا معرفي شده اما نميتوان همچون آزمايشگاه‌ها به آنها اطمينان کرد.


کلام آخر


در اين مقاله تا حد امکان تلاش کرديم شما را با مفهوم بيماري هاي مقاربتي ، شايع ترين علائم و نشانه هاي آن و البته انواع مختلف بيماري هاي شناخته شده در جهان معرفي کنيم. به شما گفتيم که چگونه ميتوانيد به درمان آن بپردازيد و پشت گوش انداختن اين قبيل از بيماري ها چه مشکلاتي را با خود به همراه خواهد داشت. با اين وجود اگر سوالي ذهن شما را به خود مشغول کرده توصيه مي کنيم به بخش تماس باما مراجعه کنيد تا اطلاعات کامل تري از طريق مشاوران و متخصصان ما در اختيار شما قرار گيرد.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Poopak__shop دانستني هاي شنوايي سنجي در سمعک کلينيک کاردرماني و گفتاردرماني پيروزي 313هم قدم . به وبلاگ من خوش امديد تهويه نوين گروه شيشه آبتين اولين توليد کننده نرده شيشه اي در ايران گروه بازرگاني ويمکس منبع کویلی دانستنی ها قلبِ عاشق